Zetpneu

Vedomosti o poistení

Tipy na to, ako prestať fajčiť

Väčšina z nás si dáva do nového roka symbolicky nejaké predsavzatia, ktoré pre nás majú znamenať nový začiatok. Jedným z najčastejších predsavzatí je rozhodnutie prestať fajčiť. Nanešťastie, ide aj o predsavzatie, ktoré sa porušuje najviac. Uvažovali ste nad tým, v čom je problém? Prečo nemôžete odolať túžbe si zapáliť a na myšlienku na cigaretu čo najrýchlejšie zabudnúť? Koľko krokov ste podstúpili k tomu, aby bol váš cieľ úspešný? Najväčším problémom býva to, že nie sme dostatočne motivovaní a nemáme dostatočnú pevnú vôľu. Existuje ale niekoľko rád, tipov a trikov na to, ako to celé prekonať. V tomto rozhodnutí vás môžu podporiť nielen vaši známi, ale aj rôzne prípravky proti fajčeniu, ktoré si môžete voľne zakúpiť napr. online. Okrem toho vám stránka poskytne množstvo užitočných informácií ohľadom odvykania od tohto zlozvyku.

mlady muz s cigaretou v ustachUrčte si motiváciu

Prvým krokom k tomu, aby váš cieľ uspel do úspešného konca je, aby ste si určili, prečo vlastne chcete prestať fajčiť. Niektorí si len tak bezducho povedia, že ušetria peňazí a budú zdravší. Avšak toto zvykne byť veľmi slabý dôsledok, ktorý samotným fajčiarom nevadí. Aj keď je pravda, že dôležitejší ako vy sami, by nemalo byť nič, no ak ste už raz závislý, peniaze a vaše zdravie nie je až tak podstatné.

Odvykanie od fajčenia ale možno bude ľahšie, ak si ako motivanta stanovíte niekoho iného. Niekoho, na kom vám záleží, prípadne niekoho, komu veľmi záleží na tom, aby ste s touto nezdravou aktivitou raz a navždy prestali. Najčastejšie ide o deti, manželku, manžela, no pomôcť v tom môže aj plánované tehotenstvo. Ak plánujete deti a chcete otehotnieť, dobrým začiatkom je skutočne prestať fajčiť, nakoľko látky z cigarety ovplyvňujú plodnosť a pohyblivosť spermií.

O to viac je dôležité nefajčiť, ak sa nachádzate často pri deťoch alebo pri tehotných a dojčiacich ženách, ktorým môžu výpary ublížiť niekoľkonásobne viac ako vám. Samozrejme, fajčenie škodí celému vášmu okoliu, nielen vám. Takže je v každom prípade egoistické, ak si fajčiar zapáli v okruhu nefajčiarov a ešte horšie, ak v okolí citlivých ľudí, hoc je to aj na verejnom priestranstve.

Možno vy sám/sama nie ste pre seba vhodnou motiváciou na to, prečo prestať fajčiť, no verte prinesie vám to len samé výhody. Ak pre vás nie je podstatné, že na túto škodlivú aktivitu miniete aj niekoľko stoviek, ak nie tisícov eur ročne, možno vás obmäkčí to, čo sa deje s vašim telom.

Následky fajčenia

Ak vám niekto povedal, že si cigaretami ubližujete, možno ste to nikdy nebrali príliš vážne. Jedno je isté. Skoro každá závislosť škodí zdraviu. No pri cigaretách to platí niekoľkonásobne viac. Je to preto, že obsahujú rôzne látky, ktoré môžu úplne zničiť nielen vaše vnútorné orgány, ale veľké zmeny spôsobia aj navonok. O aké zmeny konkrétne ide?

Nikotín, oxid uhličitý a iné splodiny nachádzajúce sa v cigaretách neničia len vaše pľúca. Ale aj iné orgány, napr. pečeň, tráviaci systém (žalúdok, črevá…), oči, srdce a cievy, pohlavné ústrojenstvo, hlasivky, jazyk… Z toho vyplýva, že následky fajčenia môžu byť okrem iného slabá kondícia a vytrvalosť, zlé dýchanie, spomalené alebo poškodené trávenie a metabolické funkcie, poruchy zraku a srdcovej činnosti, zanášanie ciev, obmedzenie alebo úplná strata plodnosti, znecitlivenie čuchu a chuti atď. Nehovoriac o všade propagovanej rakovine a o poškodení mozgu. Predstavte si, že to isté môžete spôsobiť aj ľuďom okolo vás, hoci priamo nefajčia, „len“ vdychujú výpary z vás.

Okrem priamych dopadov na orgány tela má fajčenie veľký následok aj na vašu vizuálnu stránku a pokožku. Spôsobuje jej ochabovanie, vysúšanie, bráni pružnosti buniek a bráni im prijímať živiny. Urýchľuje starnutie, a teda tvorbu vrások, stráca sa prirodzené zafarbenie, fajčiar vyzerá nielen bledo, ale často aj zažltnuto. Objavujú sa aj kruhy či vačky pod očami. Cigarety spôsobujú oveľa viac problémov a preto je rozhodnutie prestať fajčiť určite to najlepšie. Možno ale stále neviete, ako na to…

Metódy na to, ako prestať fajčiť

  1. Zo dňa na deň

Každý sme iný. No pre mnohých je najväčšou šancou k úspešnému odvykaniu si od fajčenia jednoducho s ním prestať zo dňa na deň. Ide o veľmi radikálnu metódu, ktorá možno bude mať najťažšie abstinenčné príznaky, no jej úspešnosť je vysoká. Spočíva v tom, že jednoducho zahodíte všetky svoje zásoby a už si nezapálite. Len budete musieť zopár dní pretrpieť silnú túžbu po cigarete.

  1. Postupné obmedzovanie dávky

Menej efektívnou metódou toho, ako sa odnaučiť fajčiť, je postupne znižovať počet vyfajčených cigariet. Tu sa však môže stať, že sa pozabudnete a vyfajčíte viac ako máte, prípadne ostanete stáť na niektorej z etáp. Ak však ale máte pevnú vôľu a ste si istý, že práve táto metóda by mohla byť pre vás „ono“, určite ju vyskúšajte.

  1. Nájdite si inú „závislosť“

Jedným z tipov na to, ako prestať fajčiť, je nájsť si inú závislosť. Ak pociťujete túžbu zapáliť si, namiesto toho si dajte mentolový cukrík, zjedzte jablko alebo niečo iné. Určite si túto závislosť nenahradzujte inou zlou závislosťou (sladkosť, alkohol…).

  1. Vyskúšajte prípravky proti fajčeniuvolne dychajuci muz

Veľkou výhodou toho, že ste sa rozhodli prestať fajčiť v 21. storočí je to, že máte k dispozícii množstvo prípravkov, ktoré vám v tom dopomôžu. Proti fajčeniu sú obľúbené náplasti, lieky (niektoré na predpis, niektoré bez predpisu), magnety, výživové doplnky, kvapky, sirupy atď. Cenovo nezvyknú byť nejako vysoko, no ak si myslíte, žeby vám v zbavovaní sa tejto závislosti mali pomôcť, určite ich treba vyskúšať. Nájdete ich nielen v lekárni, ale aj vo väčších supermarketoch či na internete. Vo výbere vhodného a najlepšieho prípravku proti fajčeniu vám môžu pomôcť aj recenzie užívateľov, ktoré si bez problémov nájdete na internete.

Výhody rozhodnutia prestať fajčiť

Niektoré výhody si môžete automaticky vyvodiť z vyššie uvedených nevýhod. Každopádne, ak sa rozhodnete prestať fajčiť aj po niekoľkých rokoch vykonávania tejto činnosti, ešte nič nie je stratené. Vaše telo sa totiž začne rýchlo regenerovať. Napriek nepríjemným abstinenčným príznakom sa vám bude už do niekoľkých minút, u niekoho hodín lepšie dýchať, obnovia sa pachové a chuťové bunky, zvýši sa vám libido. Pokožka sa začne opäť vyplňovať a bunky opäť začnú viazať vodu. Prečistenie teda prebieha vo všetkých vašich orgánoch (v črevách, v pľúcach, v pečeni…), ale aj navonok. Ak chcete nabrať novú životnú a zdravotnú vlnu, prestať fajčiť je určite to najlepšie rozhodnutie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *